futbal-v-galante-oslavuje-110-rokov-so-supermladym-timom

Futbal v Galante oslavuje 110 rokov so supermladým tímom

futbal-v-galante-oslavuje-110-rokov-so-supermladym-timom

 

Šatni velí najmladší tréner v súťaži.

28. sep 2021

Galanťania porazili Nitru v hneď prvom meraní síl v histórii. (Zdroj: Martin Kilian ml.)

 

Aj giganti ako Slovan Bratislava a Spartak Trnava sa narodili až po Galante. V okresnom meste to loptou žije už od roku 1911, ešte za Rakúsko-Uhorska sa klub volal Galántai SC, už 63 rokov sa hrdí názvom Slovan.

Vo „federále“ strávil šesť sezón v silnej divízii, ale najlepší futbal hrá v novom tisícročí, v posledných pätnástich ročníkoch iba raz vypadol z tretej ligy a s trénermi Bertokom (2010/11) a Štellárom (2017/18) dvakrát finišoval historicky piaty.

Na jubileum sa pri Váhu bije o stred tabuľky i o vyhnutie sa reorganizačnej čiare. A dokonca sa prvýkrát v dejinách hrá so zvučnou Nitrou.

 

Andrej Kostka a Róbert Hupka. (zdroj: Martin Kilian ml.)

 

Oslavy posunú o rok

„Ctíme si stodesaťročný odkaz tradície. Ak sa v klube niečo v minulosti aj robilo zle, nehľadáme vinníkov, všetkých rešpektujeme. Naopak, snažíme sa robiť futbal stále lepšie. V júni sme chceli robiť oslavu jubilea, pozvať aj osobnosti klubu, žiaľ, nemohli sme sa úplne odviazať, pri organizácii sme sa obávali meniacich sa vládnych obmedzení. Akciu zrejme posunieme na budúcoročné stojedenásťročné narodeniny klubu,“ prezradil Andrej Kostka, predseda dozornej rady, ktorý sa pri klube pohybuje 25 rokov.

 

Futbal robia nezištne

Robiť futbal, to v roku 2021 nie je žiadna sranda, ani Galanta nie je opak. Aby po trávniku mohlo behať desať tímov s takmer dvestovkou malých i veľkých hráčov, na stôl vraj treba položiť do 170-tisíc eur na sezónu.

„Hlavným garantom klubu je mesto, bez podpory radnice by sme asi hrali okresnú súťaž. Vážime si aj priazeň partnerov ako Micropix, Autoprofit Galanta, Penzión Viktória, Travelstar, K-Partners či Samsung. Všetci sa o klub staráme zadarmo, vo voľnom čase a popri robotách, nejde nám o žiadne osobné záujmy. Preto by som rád apeloval na väčšiu spolupatričnosť i vzájomný rešpekt vo futbalovej komunite. Vytýkať si veci nie je cesta, držme spolu, lebo tak dokážeme viac,“ vyhlásil Róbert Hupka, prezident FC Slovan od decembra 2019.

 

 

Mladí vpred!

Galanta oslavuje narodeniny so supermladým tímom, šatňa sa bije v strede tabuľky s vekovým priemerom 21,7 (!), moderný futbal jej diktuje najmladší tréner v súťaži, iba 31-ročný Denis Tomaškovič.

Mladšieho sme pri áčku asi nemali. Je vedomostne nadupaný, vydobyl si rešpekt, nenechá si hovoriť do práce, ale stále naberá skúsenosti,“ povedal Kostka. „Občas doplácame na neskúsenosť, dostávame góly v nadstavenom čase. Veríme, že tréner Tomaškovič dá mužstvo dokopy tak, aby splnilo cieľ a skončilo do siedmeho miesta. Aj po reorganizácii totiž chceme hrať tretiu najvyššiu súťaž,“ pripojil Hupka.

Zdroj: https://mynitra.sme.sk/c/22750795/futbal-v-galante-oslavuje-110-rokov-so-supermladym-timom.html

DEMO